Teet Margna

Intervjuud Fotod

Teet Margna (sünd. 7. augustil 1972) on eesti teleprodutsent ja saatejuht. Ta sai tuntuks aastal 1993 erakapitalil põhineva telekanali EVTV saatejuhina. Esimesed saated tema juhtimisel olid Pildimäng ja Ristsõnamäng, mõlemad aastal 1993.

Pikaajaline koostöö Kristjan Jõekaldaga algas aastal 1996, mil nad juhtisid koos  saadet Teet or Alive. Margna täitis selles saates tavapärast saatejuhi rolli ja Kristjan Jõekalda kehastas koomilist karakterit, kelle nimi oli Ice Dog M. Jõekalda sõnatu roll selles saates piirdus žestikuleerimise ja elava miimikaga. 1998 aastal asus Margna juhtima talle enim tuntust toonud mälumängu formaati Kuldvillak (orig. Jeopardy!) ja Jõekalda kehastatud karakter ärkas iseseisvale elule saates Ice Dog M Show. Ka hiljem on Margna ja Jõekalda mitmel korral koos saadet juhtinud, milledest enim on tähelepanu võitnud reisisaadete sarjad Kaks Kanget Lõuna-Ameerikas ja Kaks Kanget Venemaal.

Lapsepõlv ja noorus

Teet Margna sündis Viljandis. Tema ema Linda Margna (neiupõlvenimi Nurk) oli Viljandi III Lastepäevakodu (Kantreküla Lasteaed) juhataja ja isa Ülo Margna piimanduse haridusega insener Viljandi EPT-s (Eesti Põllumajandus Tootmiskoondis). Ema on sündinud Kundas ja isa Viljandis. Margna vanemad kohtusid Otepääl rahvatantsu ringis, kuid abiellusid ja rajasid ühise kodu Viljandisse.

Teet oli peres teine laps,  vend Tiit oli temast 12 aastat vanem. Teet käis lapsena Viljandi 5. lasteaias ja alustas 1979 õpinguid Viljandi 5. Keskkoolis (tänane Paalalinna Gümnaasium), mille lõpetas aastal 1990.

Alates neljandast klassist õppis Teet muusika-ja spordikallakuga klassis, rõhuga pigem spordile. Kuni keskkooli lõpuni tegeles ta kergejõustikuga ja on lõpetanud ka Viljandi Spordikooli. Keskkoolis paelus Margnat teatrikunst ja 1988 võeti ta vastu Ugala Teatri juures tegutsenud Kaarin Raidi teatristuudiosse. Kaarin Raidi kõrval olid seal külalisõpetajateks Dajan Ahmet ja Mall Noormets. Tuntuim kaasõpilane teatristuudiost on Indrek Sammul. Huvi teatri vastu määras ka Margna valiku ülikooli õpingute osas. Kohe peale keskkooli lõpetamist 1990 aasta suvel, osales ta Lavakunstikateedri XVI lennu sisseastumiseksamitel, kus teda paraku edu ei saatnud. Samal suvel osales ta TPÜ näitejuhtimise eriala sisseastumiskatsetel, kus ta võeti vastu eriala eksami maksimum punktidega.

Karjäär – produtsent ja saatejuht

Margna alustas tööd esimeses Eesti eratelekanalis EVTV 1. augustil 1993. Esmalt tavapärases diktori rollis, teadustades/tutvustades telekanali saateid ja seriaale. EVTV algusaegadel oli kanalil kaks diktorite paari: Ruth Merila/Teet Margna ja Anneli Järvet (Lahe)/Üllar Born. Peagi hakkas Margna juhtima EVTV esimesi interaktiivseid telemänge Pildimäng ja Ristsõnamäng. Eriti populaarseks kujunes just Pildimäng, kus ekraanidel näidati mõne tuntud isiku nägu, mis oli kaetud üheksa ruuduga. Aeg ajalt eemaldas Margna ruutusid ja andis isiku kohta juurde suulisi vihjeid. Televaatajad said stuudiosse helistada ja arvata ära isikuid piltidel. Õige vastuse korral andis Margna helistajale auhinna. Lisaks interaktiivsusele tegi selle saate eriliseks asjaolu, et Margna kasutas väga julget kaamera keelt. Inspireerituna toonasest populaarsest MTV saatejuhist Ray Cokes’st suhtles Margna vaatajaga läbi kaamera, mis oli statiivilt eemaldatud ja operaator hoidis seda oma käes või õlal. Eetrisse jõudsid ’ebakorrektsed’ ülisuured plaanid Margna näost, veidra rakursi alt võetud plaanid jne.

Margna jätkas järgnevatel aastatel interaktiivse meelelahutuse pakkumist läbi erinevate saadete, millest tuntuim oli Teet or Alive. Selles saates ühines Margnaga Kristjan Jõekalda, kes kehastas saates koomilist rolli nimega Ice Dog M. Selle saate režissööriks sai Jõekalda kunagine kursusekaaslane TLÜ-st, tänane tunnustatud muusikavideode režissöör – Masa (Hindrek Maasik).

1998 lõi Margna oma produktsioonifirma ja hakkas seal tootma esimest rahvusvahelist sisseostetud telemängu formaati Kuldvillak (Jeopardy!). Selle saatega tõestas Margna end tõsiseltvõetava saatejuhi ja produtsendina, juhtides ja produtseerides populaarset mälumängu kuni aastani 2002. Aastal 2000 järgnes Emil Rutiku juhtimisel teine maailmakuulus formaat Õnneratas (Wheel of Fortune), mille eluiga jäi esimesel korral Eestis siiski üsna lühikeseks. Jõekaldaga jätkas ta Ice Dog M Show tootmist, millele järgnes saade nimega Paras Paar.

2001 ühines Margna produktsioonifirmaga RUUT, mille toonased liidrid olid Kiur Aarma ja Tõnis Haavel. Samal aastal ühines nendega veel üks väike produktsioonifirma – Highstar, eesotsas produtsent Kaupo Karelsoniga. Sel perioodil mõtlesid Margna ja Jõekalda välja, hiljem üliedukaks kujunenud, argipäevase mälumängu Kahevõitlus (saatejuht Kristjan Jõekalda). 2002 detsembris tekkisid ühises ettevõtmises suured pinged, mille tulemusena Margna lahkus firmast ja alustas 2003 aasta kevadel iseseisva produtsendina saadete tootmist enda nime alt.